88. "Historia wilków" - Emily Fridlund

Tytuł: Historia wilków/ History of Wolves
Autor: Emily Fridlund
Wydawnictwo: Editio
Liczba stron: 283
Data wydania: 3 lipca 2019




„Każdy z nas nosi w sercu wiele wilków: miłość, gniew, odwagę, strach... Przeżyją tylko te, które nakarmisz.“
 Maria Nurowska

Na okładce książki widnieje informacja, że Historia wilków" jest finalistką Nagrody Bookera. Jest to najbardziej prestiżowa nagroda w Wielkiej Brytanii przyznawana dla najlepszej powieści anglojęzycznej. W roku 2017 Emily Frindlund przegrała z zdobywcą głównej nagrody George'm Saunders'em i jego książką "Lincoln w Bardo".

Czternastoletnia Madeline wychowuje się na typowym amerykańskim zadupiu. Las, jezioro i gdyby nie zima i zaspy sięgające pasa, mogłoby być nawet okej. Ale nie jest. Linda oprócz mieszkania
w takim, a nie innym miejscu musi poradzić sobie z dorastaniem, brakiem akceptacji wśród rówieśników. Generalnie dodatkowo dorastanie nigdy nie jest super.


Relacje Lindy ze światem są skomplikowane. Kiedy człowiek dorasta szuka akceptacji przede wszystkim u rodziców. Rodzice Lindy wychowywali ją dość chłodno, można wręcz powiedzieć że podchodzili do kwestii jej wychowania
z dystansem.

Kiedy do domu po sąsiedzku wprowadzają się nowi lokatorzy jej sytuacja się nieco zmienia. Szybko zaprzyjaźnia się z rodziną i zostaje opiekunką Paula, ich syna. Historia Paula, mimo, że rodzice obdarzyli go ogromem miłości, w porównaniu do Lindy, jest smutna. 

Mimo niewielkiej objętości, Historia wilków  jest ciężka, trudna i mroczna. Nie ma co ukrywać, że będzie to lekki spacerek. Język również nie jest "przyjazny" dla czytelnika. Jest oschły, mało delikatny, wręcz zimny. Również w odbiorze nie pomagają przeskoki czasowe miedzy Lindą dorosła, która już po czasie wspomina wydarzenia i analizuje konsekwencje, a między nastoletnią wersją.

Mimo wszystko, książkę czytałam z zaciekawieniem i jeśli poszukuje takiej lektury, po skończeniu której będziecie musieli chwilę podumać, to Historia wilków jest dla was. 

Moja ocena: 7.5/10 



Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie recenzji i zostawienie śladu po sobie. Zapraszam Cię częściej j:)

Popularne posty z tego bloga

157. "Matnia" - Przemysław Piotrowski

188. "Prawo matki" - Przemysław Piotrowski

93. Cykl Sławomir Kruk - Piotr Górski